head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Звеличуйте Господа” (Псалом 98 (99))

Звеличуйте Господа

Псалом 98 (99)

Ключовий вірш 9 : “Звеличуйте Господа, нашого Бога, і вклоняйтеся перед горою святою Його, бо Святий Господь, Бог наш!”

Кілька днів тому ми відсвяткували Різдво нашого Спасителя Ісуса Христа. До Нового року залишається пару днів. Завершується один календарно-звітний період і починається новий, такий же, з чим всіх і вітаю. Радянська влада зробила все можливе, щоб святкування Нового року йшло перед Різдвом, як по календарному порядку, так і за важливістю. Але у них не дуже вийшло. Християни стали святкувати Різдво двічі, а Новий рік – тільки раз. Тим не менше, Новорічне свято теж має свою важливість, бо можна підбити якісь підсумки і задати напрямок на наступний рік. За останній рік ми мали немало потрясінь, а зараз маємо немало невизначеностей щодо року прийдешнього. Багато що змінюється швидко і неочікувано. Тому я б хотів сьогодні звернути нашу увагу до речей, які стосуються вічних і непохитних істин і допоможуть нам зберігати напрям, як би не булькотіли хвилі на поверхні нашого життєвого океану. Тож подумаємо про звеличення Господа.

Про що ви думаєте, коли чуєте фразу “славити Бога”? Можливо, згадуєте, як ми співаємо хвалу на початку Богослужіння? У наш час багато християн дійсно пов’язують прославлення виключно з піснями, а також з емоціями, які при цьому виникають. Звісно, емоції – це важливо, доки ми живі. Але вони, як і пісні, – лише приємний бонус прославлення. Як показує нам Боже слово, прославлення – це дуже важливий елемент правильних стосунків, про що ми і поговоримо зараз.

Давайте прочитаємо вірші 1-3:

1 Царює Господь, і народи тремтять, сидить на Херувимах, і трясеться земля!

2 Великий Господь на Сіоні, і піднесений Він над усіма народами!

3 Хай Ім’я Твоє славлять, велике й грізне воно!

Автор Псалма з перших рядків змальовує нам величну картину Бога, який царює над всим, що відбувається у світі, і над всіма народами, що його населяють. Така величезна сила викликає тремтіння у всіх, хто хоч трохи уявляє її масштаби. Ніщо і ніхто не може опиратися такому Богу. І автор закликає славити велике і грізне ім’я Бога! Також заклики звеличувати Бога звучать у 5 та 9 віршах. Бачимо, що це центральна наполеглива тема цього Псалма. Славте і звеличуйте Бога! 

Але скептик спитає: з якої причини треба славити Бога? Тільки тому, що Він великий і страшний? Це було б зрозуміло, але примітивно і недовговічно. Якраз 5 і 9 вірші говорять про іншу причину, а саме, святість Бога. Святий – означає “не такий, як інші”. І “не такий” не в тому смислі, що Він намагається хоч якось виділятись, як молодіжні субкультури, а тим, що Він – модель правильної побудови взаємин, а всим іншим до цієї моделі ще багато треба вчитись і реформуватись.

Читаємо 4-й вірш:

А сила Царя любить право, справедливість Ти міцно поставив, Ти Якову право та правду вчинив!

Коли Ізраїльтяни були в рабстві у Єгипті, Бог вивів їх звідти за допомогою чого?

І сказав Мойсей до народу: Пам’ятайте той день, коли ви вийшли з Єгипту, із дому рабства! Бо силою руки Господь вивів вас ізвідти; …

(Вих.13:3)

Всяка влада починається з сили, а саме з того, що сила використовується для спасіння народу. Наприклад, цар Саул почав панувати, коли розбив ворогів. Цар Давид також був коронований, бо використовував свою силу для захисту народу. Можемо згадати Богдана Хмельницького чи ще великий список історичних осіб. Так і Бог почав з того, що Своєю силою, пославши на Єгипет десять кар, спас народ із рабства.

Друга важлива річ, яку дає влада – це справедливість. Подивимося 4-й вірш ще раз:

А сила Царя любить право, справедливість Ти міцно поставив, Ти Якову право та правду вчинив!

Справедливість – те, що абсолютно необхідно для держави. Бог же, коли вивів Ізраїль з рабства, створив для них справедливу судову систему:

21 А ти наздриш зо всього народу мужів здібних, богобоязливих, мужів справедливих, що ненавидять зиск, і настановиш їх над ними тисяцькими, сотниками, п’ятдесятниками та десятниками.

22 І будуть вони судити народ кожного часу. І станеться, кожну велику справу вони принесуть до тебе, а кожну малу справу розсудять самі. Полегши собі, і нехай вони несуть тягар із тобою.

(Вих.18:21-22)

Доки наші суди будуть судити за указкою впливових людей і ігнорувати справедливість, ми не зможемо побудувати гарну державу. Тому в новому році християни мають молитися і щось робити, щоб судова система була реформована.

Третє, що Бог дав Ізраїлю, знаходимо у віршах 6,7:

6 Мойсей й Аарон серед священиків Його, а Самуїл серед тих, що кличуть Імення Його. Вони кликали до Господа, і Він вислухав їх,

7 у стовпі хмари до них говорив. Вони зберігали свідоцтва Його й постанови, що Він дав був для них.

“Свідоцтва і постанови” – цими словами у книзі Повторення Закону названий закон:

44 І оце Закон, що Мойсей поклав перед Ізраїлевими синами,

45 оце свідоцтва, і постанови, і закони, що Мойсей говорив їх до Ізраїлевих синів при виході їх із Єгипту

(Повт.4:44-45)

Бог говорив з Мойсеєм і дав йому закон. Закон, даний через Мойсея, стосувався як релігійного, так і повсякденного життя. Не було там хіба що правил дорожнього руху, але це через невелике розповсюдження автомобілів у ті часи. На той час жоден народ не мав таких детальних і справедливих законів:

І хто інший такий великий народ, що має постанови й закони такі справедливі, як увесь той Закон, що я даю перед вами сьогодні?

(Повт.4:8)

Таким чином, ми бачимо три складові:

Спасіння (сила)

Суд (Справедливість)

Закон

Ці три пункти – вираження того, що влада переслідує інтереси народу. І коли народ бачить, що це так, він починає звеличувати чи прославляти владу. А народне визнання робить владу легітимною. Без легітимності правління не може бути стабільним. Так що маємо таку схему Божої влади в Ізраїлі:

Спасіння (сила)

Суд (Справедливість)

Закон

Звеличення/прославлення

Це – суспільний контракт, для того, щоб жити разом. Будь-який підручник з політології підтверджує цю Біблійну схему, і щось нового тут не вигадаєш. Якщо хочеш будувати стабільну спільноту – обов’язково доводиться повертатись до Біблії. Тиранія може за допомогою страху заставити народ хвалити владу, але таке суспільство не буде стабільним, воно буде на грані вибуху, як перегрітий котел.

Таким чином, коли Ізраїльський народ звеличував Бога, цим він визнавав, що Бог є гідним правителем їхнього народу. Звеличення Бога було не просто формальністю, а основою стабільності їхнього народу.

Що ж стосується нас, хто не обов’язково ізраїльтянин, але кого спас Христос? Ми зараз вивчаємо Євангелію від Матвія, в якій центральною темою є Боже Царство, яке прийшло в світ з приходом Ісуса Христа. Так, все також почалося з Божої сили, яка дала нам спасіння:

Бож слово про хреста тим, що гинуть, то глупота, а для нас, що спасаємось, Сила Божа!

(1Кор.1:18)

Бог спас нас не завдяки нашим зусиллям, яких ми і не докладали, а завдяки тому, що зробив Христос, який помер за наші гріхи на хресті. Таким чином здійснився також суд над гріхом:

Бо що було неможливе для Закону, у чому був він безсилий тілом, Бог послав Сина Свого в подобі гріховного тіла, і за гріх осудив гріх у тілі

(Рим.8:3)

Закон не може нічого довести до досконалості, тому що він лише засуджує за порушення, але не дає сили не порушувати. Тому Бог обіцяв через пророка Єзекіїля:

19 І дам їм одне серце, і нового духа дам у вас, і вийму з їхнього тіла серце камінне, і дам їм серце із м’яса,

20 щоб вони ходили за уставами Моїми, і додержували Мої постанови та виконували їх. І вони стануть Мені народом, а Я буду їм Богом!

(Єз.11:19-20)

І в Христі Бог зробив нас новим творінням, у якого в серці нова прошивка, яка побуджує нас слухатися Бога і чинити правду.

Тому то, коли хто в Христі, той створіння нове, стародавнє минуло, ото сталось нове!

(2Кор.5:17)

Отже, маємо таку схему:

Спасіння

Суд над гріхом

Нове серце

Це – те, що Бог зробив для нас. Як ми маємо відповісти Йому? Ця відповідь – наша віра. Віра – це єдине, чим ми можемо звеличити Бога, бо вона – не наша заслуга, а тільки визнання Його заслуг.

Спасіння

Суд над гріхом

Нове серце

Віра

Коли ми віримо Богу, це показує, що Божа влада легітимна у нашому житті. Це наш суспільний контракт з Богом, основа стабільної спільноти. І коли ми довіряємо Божому слову у нашому повсякденному житті, це стає свідченням для інших, що Боже Царство реальне. Коли Апостол Петро сповідав, що Ісус є Христом, Ісус що йому відповів? Що на ньому Він побудує свою церкву, яку навіть сили адові не зможуть здолати. Тобто, коли ми віримо у Христа, це також основа стабільності Церкви. Ми не зможемо утриматися, якщо будемо підлаштовуватись під людей чи владу. Ми не зможемо також встояти, якщо просто сидітимемо тихенько, щоб нас не помітили. Але ми зможемо стояти міцно, якщо будемо вірити у Христа і звеличувати Його за все те, що Він зробив для нас. Тому звеличуйте Господа, нашого Бога!

Подивіться вірш 8:

8 Господи, Боже наш, Ти вислуховував їх, Ти був для них Богом вибачливим, але мстився за їхні діла. 

Очевидно, що “мстився” тут не означає кревну помсту, коли не можуть когось пробачити, бо Бог тут названий “вибачливим”. Тут “мстився” означає, що вони отримували відповідні наслідки своїх вчинків. Як Бог святий, так Він хоче, щоб і Його народ був святим. Тому, якщо вам хочеться “для слави Бога”, наприклад, обманути (наприклад, провести нечесну махінацію з грошима, або у учнів чи студентів буває спокуса списати на екзамені, або у дітей – робити заборонене, доки батьки не бачать), то згадуйте цей вірш. Якщо ми визнаємо Бога нашим царем, то маємо і гріх визнавати гріхом незалежно від ситуації. Бог буде працювати над нами доти, доки ми не станемо схожі на Ісуса. Звеличувати Господа – це не колись, у обмежений час і в спеціальних умовах, як от на зібранні в церкві, а завжди визнавати, що Його влада для нас найкраща, і славити Його своєю вірою і своїми рішеннями і вчинками.

Ісус приніс Боже Царство на землю в його силі. А тепер Він поширює його через церкву, коли церква визнає Його владу. Давайте присвятимо новий Рік тому, щоб славити і звеличувати нашого Бога!

9 Звеличуйте Господа, нашого Бога, і вклоняйтеся перед горою святою Його, бо Святий Господь, Бог наш!

(п. Ной)