head
Університетська Біблійна Співдружність

Вивчення Біблії: Проповідь “Блаженні (частина 3)” (Від Матвія 5:8-10)

Блаженні (ІІІ)

Від Матвія 5:8-10

Ключовий вірш 5:9 : “Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть”

Сьогодні ми продовжимо розглядати заповіді блаженства з Нагорної Проповіді Христа. При підготовці цієї проповіді я отримав велике враження від тої глибини яка закладена в цьому Слові, в частності  в трьох віршах про які ми будемо говорити. Ще раз переконався наскільки важливо мати змогу детально працювати зі Словом Божим. Слово Бога – воно як ліхтарик просвічує життя наскрізь і легко знаходить неправильні мотиви чи рішення, які наприклад, я допускав останнім часом. То ж мені прийшлося поборотися з собою щоб вирівняти свої шляхи і узгодити їх з Його Словом. Думаю не тільки для мене а й для кожного з вас буде корисним почути ті істини які Христос вклав в вірші з 8 по 10, адже маю надію, що це і вас буде спонукати аналізувати ваше життя і узгоджувати його з Божим напрямом.

Давайте помолимося

1. Хто зможе побачити Бога?  Що значить чисте серце? (2 Цар. 5:16, Фил. 3:1-12) З якої причини наші серця мають бути чистими?
2. Сказано, що чисті серцем бачитимуть Бога. Чи бачимо ми Бога? Чи, навпаки, цей світ?

1. Блаженні чисті серцем. (Разом) Матфія 5:8 Блаженні чисті серцем, бо вони будуть бачити Бога.
Тема чистоти серця проходить через всю Біблію від її початку до самого кінця. Ця тема досить обширна й про неї можна говорити довго й багато. Але ми загостримо нашу увагу саме на сьогоднішній контекст: Що значить чисті серцем? Чому Ісус говорить, чисті серцем зможуть бачити Бога? Чому таких називають щасливими? Чому, наприклад, доброчинність, вихованість, чи, наприклад, ввічливість чи набожність не дають такої змоги? А саме чисті сердцем…

Перш ніж почати роздумувати про глибини цього вірша, хотів би звернути вашу увагу на тогочасний стан ізраїльського народу. Ізраїль в ті часи перебував в занепаді політичному, економічному і духовному. Матвій (про Ізраїль говорить) 4:16 «Народ, що в темноті сидів,.., хто сидів у країні смертельної тіні…» Духовними лідерами того періоду були книжники й фарисеї. І саме вони задавали тон в питаннях служінню Богу. Проте, їх політичні мотиви та жага до контролю над людьми викривили й спотворили істинність поклоніння Богу. Вони перекрутили Божий закон на свій лад, видумали неймовірну кількість обрядів та передань старців й успішно навісили весь цей тягар на і так змучений та обтяжений окупацією Ізраїльський народ. Люди жадали зустрічі з Богом. Вони хотіли Його знайти, про те не могли. Адже грішник ніколи не зможе прийти в присутність Святого Бога.  Правила та закони фарисейського вчення виконати які було просто неможливо, чітко підкреслювали гріховність людей. Як результат люди ставали ще більш пригніченими, зоставленим й залишеними на приречення.

Отже питання звільнення від гріха, від тягара винуватості було дуже актуальним. Як вибратися із засудження, як подолати цю прірву що розділяє людей і Бога? Як в кінці кінців стати праведним, відповідати стандартам Божим – щоб зустріти Його, бути з Ним, бачити Його. Деякі з фарисеїв, наприклад, Некодим був чесним перед собою, розумів, що не може впоратися із своїми гріхами, прийшов до Ісуса й питав як він може отримати спасіння й прийти до Бога. Також ми зустрічаємо це питання від інших законників, наприклад, в Лука 10:25, чи 18:18, де ті запитують у Христа, як їм прийти в Боже Царство, як їм набути вічне життя з Богом. Не тільки їм а й кожному з нас?! Відповідь на це питання Ісус дає в 8му – вірші: (давайте разом ще раз його прочитаємо) : «Блаженні чисті серцем, бо вони будуть бачити Бога.» Не ті хто ходить в неділю на Богослужіння. Навіть не ті хто носить з собою Біблію. І навіть не ті хто вчить на пам’ять вірші з Біблії. Бога побачать – ті, хто чисті серцем. З Ним будуть ті – хто чисті серцем. Амінь?!

У 8-му вірші Ісус задає новий стандарт, відмінний від того чому вчили релігійні лідери. Фарисеї та книжники апріорі ставили себе вище від інших. Вони вважали себе праведниками, достойними Божого царства. Ставили себе вище над грішниками та митарями. Памаятаєте молитву фарисея і митника в Луки 18 глава. Фарисей в молитві говорив: «Дякую, Боже, Тобі, що я не такий, як інші люди: здирщики, неправедні, перелюбні, або як цей митник.» Іноді свідомо, а частіше підсвідомо, як оцей фарисей ми порівнюємо себе з іншими. Ми превозносимо себе в сердці над іншими, думаємо що ми достойні, а хтось поруч ні. Бог дав нам і відповів на нашу молитву, а комусь не відповів – значить він гірший від нас. Але Ісус говорить інше – нам слідує орієнтуватися не на наші людські стандарти, а на Божі. Божий стандарт – це чисте сердце. Амінь?!

До речі, ми віруючі дуже часто говоримо про серце. Нам це природньо і звично. І я думаю, що кожен з нас прекрасно розуміє його переносне значення. Це наш внутрішній світ – моє «Я» – те ким ми є насправді. Але разом з цим – ось це Я сховане від інших. Про що ми думаємо, чого бажаємо, які наші мотиви і пріоритети – саме це визначає ким ми є. Ми можемо робити певні речі так – що ззовні це виглядатиме круто, але з якою метою ми це робимо – ось що показує яким є наше серце.  Проповісті 4:23: «Над усе, що лише стережеться, серце своє стережи, бо з нього походить життя.» Саул, був досить непоганий лідер для Ізраїлю, а зовні він виглядав як справжній цар. Високий, стрункий, міцний, не було в народі кращого від нього. Але, що ми знаходимо в 1 Самуіла 16:7: «Бо Бог бачить не те, що бачить людина: чоловік бо дивиться на лице, а Господь дивиться на серце.» Бог вибрав Давида, бо його серце було правим перед Ним.

Взагалі коли ми дивимося на заповіді блаженства, то можемо побачити, що кожна заповідь як окремо так і послідовно одна за іншою дуже гарно характеризують внутрішній стан людини. Бути чистим сердцем – це значить пройти певний етап роботи з моїм внутрішнім світом. Вбогість духом, засмученність, спрагнення правди, милостивість, чистота або святість – це не просто слова – це стан людського серця. З цього видно що це серце відкрите до Бога. Воно готове зустрітися з Богом, коритися Йому – належати Йому. У Пс 23: 4-5  говориться «…у кого чисті руки та щиреє серце… той набуває праведність від Бога». «Щиреє серце» це розкаяне серце. Ієзекель:36:26 «І дам вам нове серце, і нового духа дам у ваше нутро, і викину камінне серце з вашого тіла, і дам вам серце із плоті.» Бог виконав свою обіцянку через свого Сина Ісуса Христа. Він відав Його на Хрест, щоб через віру в Нього наші серця очистились. Чисте серце – це за для чого Ісус прийшов в цей світ. Тільки Бог може зробити людське серце чистим. Тільки від Нього приходить святість і очищення, з яким ми можемо стати перед Його лице.

2. Блажені миротворці. (Разом) Матфія 5:9 Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть.

Існує така статистика що після 1945 року до цього часу у нашому світі відбулося  більше 70 військових конфліктів. А починаючи з 30 року нашої ери у світі було більше 14,5 тисяч воєн. Думаю, що цифри не дуже точні – але все ж таки уявіть собі до скількох смертей призвели масштаби цих подій.

А чи знаєте ви де зародився перший конфлікт в цьому світі? Правильно в едемському саду. Про те саме він став основою всіх наступних воєн які продовжуються й до сьогодні навіть в нашій країні. В едемському саду був ідеальний світ і мир між Богом і людиною. Але одного дня сатана спокусив людину гріхом і все полетіло шкереберть. Людина втратила мир з Богом й була вигнана з раю. Людина втратила мир з собою і в її життя прийшов страх смерті і одинокості. Людина втратила мир з іншими людьми і це вилилося спочатку в звинувачення Адамом Єви, а потім в першу братовбивчу війну, яку розв*язав Каїн по відношенню до Авеля.

Там де людина все зіпсувала, Бог по своїй великій милості все відновив.

2Кор.5:18: « Усе ж від Бога, що нас примирив із Собою Ісусом Христом і дав нам служіння примирення…». Ісус Христос, уособлення Бога на землі, відновив втрачений мир між нами і Богом. Чи було Йому легко зробити, це? Зовсім ні. Згадайте той момент коли Він висів на Хресті: «а навколо нього бігав оскаженілий натовп людей й кричав: «Коли ти Божий Син, то зійди з Хреста», й лихословили Його та головами своїми хитали проти Нього». Але Ісус у відповідь промовляв: «Отче, відпусти їм, бо не знають, що чинять вони!» Як ми бачимо на прикладі Христа творити мир це не проста справа. Дуже часто це велика самопожертва, яку приходиться платити тому хто несе мир. 30 січня 1948 року був застрелений відомий на весь світ Магатма Ганді. Він був прихильником виключно мирних акцій спрямованих на об*єднання Індії і відновлення її державності. Загалом Ґанді дванадцять разів висували на Нобелівську премію Миру, останнього разу незадовго до смерті в 1948 році. Оскільки премію не присуджують посмертно, Нобелівський комітет вирішив не присуджувати того року жодної премії.

Є відомий вислів: «хочеш миру готуйся до війни». В людей цього світу є своє розуміння миру і своє розуміння війни. Про-те для нас християн війна йде не з плоттю чи кров*ю а з пожадливостями цього світу. В Якова.4:1: «Звідки війни та свари між вами? Чи не звідси, від ваших пожадливостей, які в ваших членах воюють?»  Пожадливість  – це жити угодно тілесним та гріховним бажанням. Ми маємо воювати з цим, протистояти цьому і жити по волі Божій. Говорячи в цілому у Христі ми нове творіння. Христос своє жертвою примирив нас з Богом і дарував нам свободу і мир по відношенню до самих себе. Ми вже не є діти гніву, ми стали дітьми Божими одягненими в праведність Христа.

Давайте ще раз поглянемо на 9 й вірш: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть.» Слово «Миротворці» – походить від слів творити мир. Це активна форма до якої призиває нас Бог. Щоб прийшов мир нам не потрібно цього чекати – нам потрібно це робити. Яким чином? Як я вже згадував раніше, Бог дав нам служіння примирення. Це проповідь Євангелія про те, що Бог не гнівається на людей. Він любить їх і заради них віддав свого Сина. Все що потрібно їм – прийняти і увірувати в це. Все що потрібно нам це розповісти їм про це. Також служіння примирення це являти добро и любов ближньому. Всі ми знаємо другу заповідь Христа яку він дав своїм учням, вона звучить так: «Люби свого ближнього, як самого себе!» Чи просто це? Зовсім ні. Але це працює – це відкриває й робить серця людей більш м*яким й сприйнятливішими до Бога.

Поглянемо ще раз вірш 9: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть.»

Що значить стати синами Божими. Це – винагорода. Ісус Христос  – Син Божий. Він прийняв всі почесті й нагороди, що належні Йому за те, що Він виконав волю Бога. Він одесную Бога на небесах. Але й ми не залишились осторонь. Господь всиновив нас й зробив своїми дітьми. Він обіцяє нам нову оселю поруч з Собою з джерелом вод життя і повноти! Аминь?!

3. Блаженні вигнані за правду. Матфія 5:10: «Блаженні вигнані за правду, бо їхнє Царство Небесне.»

Мабуть хтось із вас купував якийсь товар в кредит і відповідно підписував кредитний договір де  вказуються умови за якими ви маєте виплатити його. Дуже часто окрім основних умов десь в зносках на полях біля зірочки міленьким шрифтом прописувалися додаткові умови – помітити які складно, але як виявляється пізніше вплив їх дуже суттєвий. І тоді коли приходить час виплат за кредитом приходять суми зовсім не ті які обумовлювалися раніше. А коли ви починаєте апелювати – вам показують ваш підпис і говорять: «ну ви ж самі підписали це».

Але Христос відкрито говорить про наслідки, до яких призводить виконання заповідей блаженства. Христос з самого початку свого служіння говорить про те як мають виглядати люди які належать йому. І вірш 10 –  це те, що зазвичай пишеться дрібним шрифтом, але Христос про це чітко й відкрито говорить: « вас будуть гнати за правду ». Взагалі виконання заповідей у віршах з 3 по 9  приводять нас до певної тверезості саме в 10 вірші. Живучи праведно ви матимете проблеми в цьому світі. Парадокс але за мірками Христа – ми блаженні коли переслідуванні. Досліджуючи Слово Боже ми знаходимо величезні гоніння які зазнав Христос в своєму служінні, а також його учні, які майже всі загинули за свою віру.

Сьогодні ми живемо в час коли християнство в Україні визнано як офіційна релігія. Ми живемо в країні де є свобода вибору віросповідання, і я вдячний за це своїй державі. Але це не значить, що ми не будемо зазнавати утиски зі сторони миру. Причина проста цей світ не любить правду, я б сказав би більше навіть ненавидить її. Коли ти не ругаєшся матом, коли ти не крадеш на роботі, коли ти говориш, що в тебе є дружина і вона єдина на все життя і т.д – люди цього світу дивляться на тебе як на «нє из мира сєго». Їх дратує це, вона зляться із-за цього – і тут немає нічого дивного, бо Біблія нас вчить про це. Тим не менш це немає нас зупиняти свідчити їм про правду – навіть, якщо це призведе до тиски проти нас.

Все що ми маємо робити це виконувати благі заповіді Божі. Ми маємо бути готові, що наше життя буде не простим, але все одно щасливим – Бо так обіцяв наш Господь.

Прочитаємо разом вірш 9: Блаженні миротворці, бо вони синами Божими стануть.


(п. Джентельмен)